Címkék

2015. április 20., hétfő

Az élet értelme


A kocka békésen merengett. Jobb dolga nem lévén kis világa nagy kérdésein: Miért van itt? Van-e egy nagy terv, aminek ő részese? Egyáltalán, van-e bármi célja a létének?
Sokat töprengett ezen. Az addig oké, hogy minden különböző energiákból és rezgésekből áll. De miért pont ezt a formát vette fel a burka? Mondjuk nem volt semmi baja a testével, egyszerűen csak tisztában volt azzal, hogy sokféle alakot ölthetett volna. Talán ez is a terv része. Érzékeit kiterjesztve szűk környezetét képes volt letapogatni. Nem tudott önállóan helyet változtatni, és hangképző szervvel sem rendelkezett, de aki hozzá ért, azzal tudott érzéseket, esetenként gondolatokat cserélni, átadni vagy átvenni.
Sok hozzá hasonló gondolkodóval élt együtt, és rendszeresen előfordult, hogy többen együtt merengtek, ötleteltek a miértekről vagy bármi más figyelemre méltó témáról. Remek elképzelések születtek, s bár a legtöbbet elég gyorsan megcáfolták, maradtak olyan feltevések, amiket többször átgondolva is, elképzelhetőnek találtak. Ilyenkor mindenki igyekezett, csoporton kívülieknek átadni ezt az ötletet, hogy másokhoz is eljussanak olyan gondolatok, amik közelebb vihetik a megoldáshoz a közösséget.
Volt viszont egy probléma, amin rengetegszer töprengtek, és mégis egyre jobban elbizonytalanodtak az igazságot illetően: rendszeresen eltűntek közülük néhányan, és sose találkoztak újra velük. Ezt egyértelműen meg lehetett állapítani, hisz mindannyiuknak egyedi, csak rájuk jellemző rezgése volt.
Próbáltak rendszerben gondolkodni, így pár dolgot elkezdtek tudatosan megfigyelni az eltűnésekkel kapcsolatban. Az utolsó eseteknél bizonyos ismétlődésekre figyeltek fel. Minden nyomon-követett alkalommal egy náluk sűrűbb, nagyobb rezgést érzékeltek. Egy hozzájuk képest hosszúkás, tömör és kemény jelenlétet, aki nem tudott vagy nem akart velük kommunikálni. Ez egyszerre volt ijesztő és félelmetes, hisz erősebb és nagyobb volt, mint ők, és mivel nem tudták mi történik azokkal akiket magával visz, nem volt egyértelműen megállapítható, hogy rosszat akar. De akkor miért zárkózik el mindennemű kapcsolattól? Miért nem ad választ, hová viszi a társaikat?

Ami talán ennél is aggasztóbb volt, hogy egyre fogytak. Ez új jelenség volt. Eddig az eltűntek helyére egy idő után mások jöttek, akikkel gyorsan megoszthatták addigi gondolataikat, s azok néha remek ötletekkel álltak elő. De most valami baj volt. Érezték mind. Mi lesz, ha az utolsó is eltűnik közülük? Ez olyan mély félelmet ébresztett bennük, amitől néhányan összezavarodva magukba zárkóztak. Nem keresték, s nem fogadták a többiek rezgéseit, egyedül elmélkedtek tovább, saját létezésük kérdéseibe menekülve a bizonytalan jövő elől. A többiek minden eddigi kérdésre még sürgetőbben próbáltak megoldást találni, s ha ez nem lett volna elég, az új helyzet új kérdéseket is a felszínre hozott:
Hogy hagyhatnának hátra jelet az utánuk következőknek? Szörnyű lett volna, ha ez a rengeteg felhalmozott tudás, ötlet elenyészik. Lesz-e egyáltalán értelmes élet, ha ők eltűnnek? S ha lesz, vajon megértik-e a nekik szánt üzenetet?
Fogyatkozásuk minden reményük ellenére nem szűnt meg. S okozója továbbra sem reagált, egyre sürgetőbb rezgéseikre. Már csak ketten voltak, de az információ átörökítésének problémája nem oldódott meg. Egyre kétségbeesettebbek lettek. Nem jöttek új gondolkodók, ők pedig kifogytak az ötletekből.

Ekkor jött el értük is a csendes idegen. Erősen, mégis szinte bocsánat kérő gyengédséggel fogta meg őket. Együtt indultak a nagy ismeretlenbe. A két utolsó, nagy gondolkodó, s a révész, ki ismeretlen tájakon kalauzolja majd őket.
Egyszer csak eltűnt a kísérőjük, s egy eddig nem tapasztalt, izgalmas érzés fogta el őket. Suhant körülöttük a világ, majd hirtelen egy nagy és lágy rezgés ölelte körül őket. Szép lassan eggyé váltak vele. Nem maradt több kérdésük, ezen az új helyen végre minden értelmet nyert. Itt, a nagy egész részeként, megértették, hogy nem kaphattak válaszokat, mert a mindenség abban az állapotukban nem volt felfogható. Hasznos ötleteikkel is az összes jövőbeli létezőt szolgálták, hisz megfelelő burokba születve ezek a gondolatok testet ölthetnek majd. Határtalan öröm öntötte el őket, hazaértek!
 Miss Lambert! Kaphatnék még egy cukrot a teámba?
 Sajnálom uram, ez volt az utolsó kettő, valami gond volt a szállítóval...

2015. április 15., szerda

A döntés




Bence összeszorított szemmel, fél kézzel a halántékát masszírozta. Másik kezével a márvány mosdón támaszkodott. Felpillantott, s tükörképével farkasszemet nézve végigsimított őszülő haján. Arca sápadt volt, a szeme karikás, jó tizenöt évvel tűnt idősebbnek valódi koránál.
Megviselte ez az ügy.

Családjában az ügyészi hivatás egyfajta hitvallás volt. Ő a harmadik generáció, aki a jog és a törvény kettősének szentelte életét. Ez a folyamat teljesen természetesen zajlott le, már az óvodában is tudta, hogy ügyész lesz. Kisiskolásként unalmában kitalálta, hogy megtanulja a Btk-t. Hasonló unaloműzésként legjobb barátja, a Bkv menetrendet próbálta memorizálni. Neki könnyebb dolga volt, a menetrend kevesebbet változott. Jó fejű srácként egy pillanatig sem volt kétséges, hogy a legjobb egyetemek várják. Ösztöndíjasként, lemaradozó társait korrepetálta, amivel népszerű lett ugyan, de irigyei száma is növekedésnek indul. Gyakorlati tudását nagyapja, majd apja mellett szerezte, s ezzel végképp maga mögé utasította maroknyi vetélytársát.
Huszonnyolc éve lett ügyész, mára az államügyészségig vitte. Csak a legfontosabb ügyekkel foglalkozott, amik komoly sajtó visszhanggal jártak. Nyilatkozatok, újságok, tévé interjúk és néha egy-egy beszélgetős műsor. Mindig könnyedén, lazán vette az akadályt. Imádta a munkáját, és elég exhibicionista volt, hogy elegánsan kezelje a sajtót. Otthon szerető felesége Éva - akivel még pályája elején ismerkedett meg, és két szép gyereke a hét éves Dávid, s a hároméves Liza várta. A nejét a mai napig csodálta, és szerette. Mindig számíthatott rá, az élet minden területén. Erős és gyönyörű hátország volt, Bence pedig tudta, hogy milyen szerencsés és ezt minden lehetséges módon igyekezett kimutatni az asszony felé. A garázsban egy hófehér Toyota és egy álomszép Ferrari cabrio állt. A családi autót együtt választották, Bence döntött a márkáról, Éva választott színt és üléshuzatot. Mindenben gördülékenyen tudtak együttműködni, tökéletesen ismerve és elismerve egymás erősségeit. Kertes házuk a környék legelegánsabb lakóövezetében épült, puha pázsittal, drága virágokkal, díszbokrokkal és természetesen saját kertésszel, bejárónővel. Nyaralóikat a világ két leghíresebb üdülőhelyén vásárolták. Az elmaradhatatlan síelések a barátokkal, kollégákkal: lazítás zártkörű partikon, és a felsőbb körök életének minden egyéb velejárója jellemezte életüket. Bence mindenkinél jobban szerette az életét, egész a mai napig.
Az ügy kezdetekor ez sem tűnt nagyobb falatnak, mint a többi. Azt végképp nem gondolta volna, hogy az utolsó tárgyalás előtt a bíróság mosdójában öklendezik majd, gyomorgörcse lesz, az egész eddigi életét pedig legszívesebben a kukába dobná, és végleg felhagyna ezzel a munkával. Persze csúnya ügy volt, de neki évek óta ezek jutottak. Sorozat-gyilkosok, milliárdos sikkasztások, maffia perek, rossz útra tévedt rendőrök. Most épp egy műhiba per, ami egy országszerte ismert és szeretett színész halálát okozta. Az orvos tapasztalt, rutinos öreg róka volt, szakterülete egyik kiválósága. Jó fizetéssel, jó hírnévvel, jó ügyvéddel.
Az ügyet sakálként követte a média, és minden lehullott koncra őrjöngve vetették rá magukat. Ezzel bevonzották a csóró nyerészkedőket, akik egy-egy riportért - amiben az orvost vagy az áldozatot lehetett szidni, dicsőíteni - pár perc hírnévhez és egy kellemes összeghez jutottak. Az ötödik tárgyalás után, már minden jelentősebb szereplőnek előkerültek a családtól évek óta lelépett szülei, kiderültek fiatalkori botlásai, egészen az utolsó tilosban parkolásig. Volt, és sohasem volt barátnők fanyalogtak róluk, vagy sírtak, a rájuk zuhant magányról, ami rettenetes és érthetetlen szakításuk óta emészti őket. Természetesen senki nem úszhatta meg, egy eddig titokban tartott gyermek nélkül, s ez alól Bence sem volt kivétel. Felesége a gyerekekkel még ezen a hétvégén elköltözött. Nem mintha hittek volna a sajtónak, Bence beszélte rá őket, nem akart kamerákat az életébe, a családja közelébe, pedig végképp nem.
Pedig a riporterek lassan megszokottá váltak körülöttük. Minden érdekelte őket ami az ügyhöz kapcsolódik, bármily vékony szállal volt is köthető a történethez. Feltúrták a kukájukat, beszélgettek a szomszédokkal, volt iskolatársakkal, gyakorlatilag bárkivel aki szóba állt velük és volt egy rövid története. Ha nem akadt épp senki, fizetett statiszták sírtak, nevettek, meséltek róluk. Nyugodtan kijelenthetjük, folyamatosan állt a bál az ügy körül.
Elképesztő nyomás volt rajtuk, az emberek vért akartak, komoly ítéletet. Tömegek álltak a bíróság előtt, táblákkal, hujjogva, különböző rigmusokat skandálva. A bíró olyan közel tette a tárgyalások időpontjait egymáshoz, amennyire csak tudta, nem szerette a lármás pereket. Így minkét félnek újabb embereket kellett bevonni a munkába a tisztességes felkészülés érdekében. Bence hetente kétszer járt haza tiszta ruhákért, de általában sietősen pakolt, és rövid időt töltött otthon. Végtelenül nyomasztónak találta a ház csendjét. A többi időt az irodában töltötte aktákat és jelentéseket bújva vagy épp pár kollégával a következő tárgyalásra készülve. Lehetséges tanúkkal beszéltek, bizonyítékokat elemeztek, mérlegelve milyen súlyt fektethetnek rájuk. Bence, e mellett napi szinten nyilatkozott, az újságoknak vagy egyéb médiumoknak, esetenként talkshow-kba járt az ügy kapcsán.
Sorra derült fény új, és még újabb apró tényekre. Kiderült, hogy az orvos egy ideje rendszeresen pénzt kap valahonnan, hogy honnan, az még nem volt világos, mint ahogy az sem, ennek van-e köze egyáltalán az ügyhöz. Az is újdonságnak számított, hogy komoly örökséget hagyott hátra a színész, aminek egy részére sürgősen szükségük volt az örökösöknek, de a művész elhajtotta őket, mikor legutóbb segítségért fordultak hozzá. S már meg sem lepődtek, mikor kiszivárgott, hogy készülő sorozatát, végül olyan kollégára bízták, akivel sűrűn voltak nézeteltéréseik. Ezért a szerepért is ölre mentek az ügynökeik, a győztes pedig mindent vitt, hiszen ez hosszú évekre szóló szerződést jelentett, igen szép gázsival. Végül az orvos ügyvédjéről szaftos anyag került ki a sajtóba, amitől az összeomlott, és visszaadta az ügyet.

És ez volt az a pont, ahol Bence kezéből kicsúszott az irányítás. Szépen felépített terve pár nap alatt füstbe ment. Az egymásnak ellentmondó bizonyítékok, és az egyelőre nem bizonyított, de perdöntő tételek kezdték maga alá temetni.
Egyre rosszabbul viselte családja hiányát is. Volt, hogy órákig mászkált az üres lakásban, a gyerekek ruháit simogatta, magához ölelte hátrahagyott plüsseiket, végignézte a fotóalbumokat, a családi videókat, gyermekei rajzait a hűtőn, s végül álomba sírta magát a felesége hálóingét szorítva arcához.
A végső csapást azonban Gábor megjelenése okozta. Az orvosnak ugyanis sikerült felbérelnie az ügyészek rémálmát. A mindig elegáns ötvenes fickó, olyan charme-mal, és meggyőzőképességgel bírt, hogy a porszívóügynökök felsírtak a gyönyörűségtől. Nem is ügyvédnek hívták belső berkekben, ő egy másik faj képviselője volt. Cápa. Ez a szó kitűnően jellemezte őt, állandóan mozgásban volt, és tartottak tőle, méghozzá okkal. Mindenkit ismert és mindenkivel jó viszonyt ápolt aki számított. Az egyik bíróval golfozott, a másikkal teniszezett, a harmadikkal ivott, a negyedikkel egy évfolyamba járt. Tudta a gyenge pontokat, a titkos vágyakat, és a mocskos titkokat. Ő nem védte az ügyfeleit, ő üzletember volt. Ezt kérem, ezt adom. Aki nem kért az ajándékból, szívességből, az kapott a zsarolásból. Rettegte a szakma, de tenni nem tudtak ellene, nem közéjük tartozott, nem az ő játékszabályaik szerint játszott, vesztükre mégis mindezt az ő játszóterükön tette.
Bence pontosan tudta, hogy a bíróval már megegyezett, nyugdíj előtt senki sem vágyik már komoly izgalomra. Valahol megértette, viszont szívből gyűlölte ezt a tisztességtelen és esélytelen harcot. Amit úgy veszített el, hogy nem tehetett ellene semmit. Úgy, hogy átléptek rajta, mint egy jelentéktelen ügyvédbojtáron. Úgy, hogy tudta, ha veszít, fejek fognak hullani, és az övé lesz az első. Minden, amiért hosszú évek óta dolgozott, hite az jogban, az igazságszolgáltatásban, önmagában, tettei helyességében, az egész nyomorult életében, most semmivé fog válni.
Ekkor vette észre, hogy kapkodva veszi a levegőt, szíve szorított. Mellkasát masszírozva az ablakhoz lépett, kinyitotta és próbált mélyeket lélegezni. Tudta, hogy most dől el minden. Itt, a bíróság férfivécéjében. Ha feladja veszít ha nem,...nos, valószínűleg akkor is. De a döntést, hogy harcol-e, most kell meghozni.
Próbálta kiüríteni a fejét. Elengedni a szívét vasmarokkal szorító pánikot. Ziháló légzése lassan megnyugodott, dühe, kétségbeesése elpárolgott. Visszatért a fény a szemébe. Eszébe jutott egy lehetőség. Halvány esély, olyan kicsi, hogy talán nem is mérhető, de pont ezért nem számítanak rá, hogy meglépi. Ha most a sakktáblán jól mozgatja a bábukat, akkor nyerhet. Gábor életében először veszíteni fog, és ő lesz a veszte. Teleszívta levegővel a tüdejét és becsukta az ablakot. A tükör előtt megigazította méretre szabott öltönyét, meghúzta hozzá választott elegáns nyakkendőjét, és egy kis vizet engedve a tenyerébe lemosta az arcát. Megtörölte, majd határozott léptekkel a tárgyalóterem felé indult.
Megállt az ajtónál és egy győztes mosolya terült szét az arcán.
Belépett, még csak pár ember volt ott. Egy pillanatra megszédült, a szíve újra szorítani kezdett. Próbált megkapaszkodni a padban, de mellényúlt, és összeesett. Még hallotta a kiabálást, s a felé rohanó léptek zaját, mielőtt elvesztette az eszméletét.

Mikor kinyitotta a szemét, megnyugtató, lágy pasztellszínek vették körül. A kis szobában egy ápolónő épp a testét beborító tappancsokat szedegette le, és tette egy gyűjtőbe. A hozzájuk csatlakozó gépek automatikusan megkezdték az eredmények kiértékelését.
Bence megpróbált felülni az ágyon, de a nővér odalépett és gyengéden visszanyomta.
Nem kéne még felkelnie. Legalább egy pár percet feküdjön, amíg teljesen magához tér. Nyugodtan alhat is, ha szükségét érzi. Nem kell sietni, érthető, ha még gyengének érzi magát. Ez ilyenkor teljesen megszokott. ‒ szólt megnyugtatóan.
Minden rendben van? ‒ érdeklődött bágyadtan Bence.
‒ Az eredményeket majd a doktor úrral fogja megbeszélni, pár perc és meglesznek. Bár egy pályaalkalmassági szimulációba ritkán halnak bele az emberek, legfeljebb nem a jogi egyetemre veszik fel őket. Azért a XXI. század végén jól néznénk ki, ha bárkiből csak úgy, minden előzetes teszt nélkül, jogász lehetne.

2015. április 10., péntek

Kiskedvencek


A novella az Írnom Kell! Megálló pályázatán 2. helyezést ért el.




Négy ember állt a megállóban, és a buszra várt. Az utca szokatlanul üresnek tűnt ezen a fülledt meleg napon. Pár pillanattal később, havazni kezdett. A négy ember egyszerre kapta fel a fejét: legalább 25 fok volt. Döbbenten néztek egymásra, majd vissza az égre. De a havazás, amilyen váratlanul kezdődött, olyan hirtelen abba is maradt. 
   Az idősödő nőről patakokban folyt a víz, hátára tapadt ruhájában türelmetlenül topogott. Megint túlöltözött. Sose tudta eltalálni mit lenne érdemes felvenni, s ha már így esett, inkább több legyen rajta, mint kevesebb. Utált fázni. A torka is kiszáradt. Kihajolt, hátha jön a busz. Az a nagydarab fiatalember persze úgy állt meg, hogy ne lássa enélkül. Naná, hogy nem jön, állandóan késik. A lába majd leszakadt. Odavonszolta magát az üléshez és lerogyott rá. Szatyrát maga mellé lendítette, s az kisebb csörömpöléssel tottyant a fémülőkéhez. Szuszogva próbálta összeszedni az erejét. Fenekét vágta a fémrács, ami kényelmetlen magasan volt, lába úgy lógott a levegőben, mint gyerekkorában, és a megálló oldalüvegei felerősítették a meleget. Hátán még egy izzadságpatakocska indult el. Egyre feszültebb lett. Fészkelődve oldalra fordult, és akkurátusan elkezdte feltúrni a szatyrot, a vizesüvegéért. 
     A srác, szép nagyra nőtt. Utált buszozni, utált várni, igazából, szinte mindent utált. Fülében üvöltve szólt a kedvenc száma végtelenítve. Tudta, hogy vele együtt az egész megálló hallgatja, de pont leszarta. Bosszús volt. Gondolatai folyton a barátnőjével folytatott reggeli vita körül jártak. Hogy lehet számon kérni rajta, kire nyomult részegen? Elkezdte végigtapogatni a zsebeit, nem emlékezett hová tette a cigit. Nem volt sehol. Rájött, hogy dühében magára kapkodta a ruháit elrohant, és otthagyta. Mp3-asa, meg a lakáskulcs. Ennyi minden vagyona jelenleg. Megfordult, körülnézett kire számíthat ez ügyben. Tudta, tarhálni kell valamelyiktől. De vajon melyik dohányzik? Lapos pillantásokkal méregetni kezdte őket.
     A férfit nem zavarta a várakozás. Jó napja volt. Két biztosítást is kötött az elmúlt három órában. Jó, hogy rászánta magát, és kiutazott a külvárosba. Pár hónapja vesztette el az állását, akkor minden kilátástalannak tűnt, de most végre sínen van. Ez volt az első sikeres üzletkötése. Épp tervezgette, hogy lepi meg este a barátnőjét egy romantikus vacsorával. Kicsit melege volt az öltönyben, de ennyit igazán megért. Felnézett a tiszta kék égre, bárányfelhő fodrocskák úsztak, lágy szellő simította meg az arcát. Régen volt ilyen boldog. Bárcsak örökké tartana ez a pillanat!
     A lány, kívülről a megálló oldalának dőlve állt. Épp csak magára kapott egy atlétát, és egy - nagy jóindulattal - sortnak nevezhető holmit. Már kipihente magát, bár izmaiban még élt a kapkodás emléke. Az anyja persze megint az utolsó pillanatban szólt. Felkapta az ételhordót, és rohant, nehogy lekésse apja buszát. Az öreg kinyírja, ha nem lesz ott az ebéd. Erre neki kell várni. De hol lehet? Biztos volt benne, hogy nem késte le, viszont mintha már jó tíz perce várna. A mobilja is otthon maradt a nagy sietségben, pedig anélkül sehová nem megy, így még azt se tudja mennyi az idő.
     A srác elringott a lány előtt, vele együtt a dübörgő zene erősödött, majd egyre halkulva távozott. Megállt a férfi előtt, és kibányászta az egyik fülhallgatót. A férfi felfigyelt a füle mellett üvöltő zenére, eltépte pillantását a felhőkről, és kérdőn a srácra pillantott.
‒ Cigid van? ‒ dobta fel a kérdést a srác.
‒ Mi?! ‒ kérdezte a férfi, kezét a füléhez emelve. Szeme körül megsűrűsödtek a szarkalábak, ahogy mosolyát visszafogva hunyorított, mintha nem hallaná.
‒ Cigid...van?! ‒ emelte meg a hangját a srác, gondosan artikulálva a szavakat.
‒ Ha kikapcsolnád, talán hallanám! ‒ javasolta vigyorogva a férfi.
A srác dühösen beletúrt bermudanadrágja zsebébe, és kinyomta az mp3-ast.
‒ Most már hallod? Örülsz? Térdeljek is le, vagy adsz végre egy szálat? ‒ vakkantott ingerülten.
‒ Nem is tudom. Nem, szerintem nem adok. De a végét megkaphatod, ha szeretnéd.
    Az ütés tejesen váratlanul érte. Egy erős gyomros volt. Meggörnyedt a fájdalomtól. Ösztönei beélesedtek, és cserébe gyomron fejelte a srácot. Összekapaszkodva estek a földre, és püfölni kezdték egymást. Hallották a ruhák szakadását. Ott ütötték a másikat ahol érték. A hó csendesen újra szállingózni kezdett. Ismét megdermedtek. A férfi felállt, leporolta magát, és a szakadást kereste új öltönyén, de nem talált semmit. Majd a vélt sérüléseit próbálta számba venni, de ugyanígy járt, pedig biztos volt benne, hogy még meg is harapták. A srác ugyanezt tapasztalta. Sehol egy karcolás. Értetlenül nézték egymást, majd a hóesést, ami abban a pillanatban elállt, mintha elvágták volna. A nő, valamit motyogott a megálló belsejéből a világ végéről, meg az abnormális időjárásról, de senki sem figyelt rá.
     A férfi elszégyellve magát bocsánatkérően nézett a srácra, és odanyújtotta a kezét, hogy felsegítse. Amaz elfogadta a segítő kezet. Hülyén érezték magukat. Nem tudtak a másik szemébe nézni. A férfi benyúlt a mellényzsebébe és meglepődve konstatálta, hogy nem tört össze a doboz. Elővette, feltolta a tetejét..., majd a srác felé nyújtotta. Az meglepett arccal nézett rá
‒ Ez most komoly? Az utolsót nekem adod?
A férfi némán mosolyogva bólintott. A srác elvette, és zavartan forgatta a kezében.
‒ Tüzem sincs ‒ szólt halkan.
     A férfi átnyújtotta a nadrágjából előhalászott öngyújtót, majd megszokásból megrázta a dobozt mielőtt a kukába dobta. Egy pillanatra megmerevedett a döbbenettől. A füléhez tartotta, majd újra megrázta. Nem, nem tévedett, határozottan lötyögött benne egy szál cigi.

A hajó olyan közel úszott az azonosítatlan lebegő aprósághoz, amennyire csak tudott. Az altiszt csápjával egy szondát indított, amivel közelebbről megvizsgálhatták. Mind a 324 szem a képernyőkre tapadt.
‒ A francba, ‒ sóhajtott fel a Zaar. ‒ Ennek nem fognak örülni.
‒ Sugározzák fel, és jelentést kérek! Addig beszélek a központtal, mi legyen. ‒ szörcsögte a kapitány.
‒ Kezdhetjük elölről ‒ dünnyögött Zaar‒ Annyi se maradt belőle, mint a Földből.
Majd visszalépett Kiskedvenceihez, kezébe véve az apró időgömböt.
     Kevés személyes tárgya közül, erre volt a legbüszkébb. Mára szinte mindenkinek voltak Kiskedvencei, annyira elharapódzott a láz. Három éve kezdődött, mikor egy kapitány, gyermeke nyaggatására, miszerint látni akarja azt a sok csodát, amivel apja űrutazásai során összefut, egy időgömbbe zárt vilok családot ajándékozott gyermekének. A Trepp bolygóról származó kis rágcsálók élték mindennapi életüket, nevelték kölykeiket és szűk környezetük egy morzsányit sem változott mióta bekerültek a gömbbe. Sose fognak megöregedni, megbetegedni vagy meghalni, amíg a gömb ép. Így kezdődött, hogy akik az űrben jártak, mindenféle egzotikus dolgot kezdtek összegyűjteni. Először csak a családnak vittek, külön mindenkinek saját méretet készítettek, hogy kényelmesen kézbe vehető legyen. Később, a rokonoknak, majd elkezdtek üzletelni vele. Mikor megtudták, milyen bolygókat érintenek következő útjukon, már kezdték is felvenni a rendeléseket.
     Zaar nem hiába volt tudományos tiszt, nem érte be akármivel. Szinte hetente érkeztek csábítóbbnál csábítóbb ajánlatok, de ő hajthatatlan maradt. Tudta, hogy ami a birtokában van egyszeri és megismételhetetlen. Ekkor mozgás támadt a gömbben, közelebb hajolt, ránagyított, letette maga elé a tartóba, és gyönyörködött bennük. Megint verekedtek, ezért különösen szerette őket. Sosem voltak unalmasak. Néha, fogadást is kötött rájuk, de már egyre kevesebben mentek bele. Állandóan nyert. Felemelte a gömböt, megrázta, s ezzel újabb havazást generált benne, mire azok abbahagyták a bunyót. Pukkancsnak nevezte őket, mindig izgultak valamin, pedig nem volt a gömbben rajtuk kívül az égvilágon semmi, pár fán, egy átlátszó kalitkán, és valami jelzőtáblán kívül.

2015. április 5., vasárnap

A kék pillangó

                




      A megálló csendesen pihent a kis mellékutca végén, háta mögött pár teleknyi gazos terület hú-zódott. Vasárnap volt. Ilyenkor különös béke honolt a környéken, főképp így ebédidő előtt. Lágy madárcsicsergés szállt. A levegő virágok illatától terhes, s a fákon átszűrődő lágy, meleg Nap finoman világította meg a világot.
      Egy ragyogó szárnyú, kék pillangó rebbent arra, ráfeküdve az enyhe szellőkre, amikre csak néha-néha kellett rásegítsen. Belibbent a megállóba, és megpihent langyos fapadján.
     A kislány 4-5 éves forma lehetett. A megálló felé rohanva szandáljának csattogása megtörte a csendet. Ijedten pillantott hátra futás közben. Barna haja oldalt két csutak copfba fogva, fehér kis ruháját háromszög alakban beterítette egy sárga, egy piros, és egy kék margarétafej mintája.
       Odaérve lezúdult a padra. Hangosan szuszogott, kis kezeivel megmarkolta a padot maga mellett, és próbált megnyugodni. A régi megálló két oldalán még tartotta magát a fémlemez, hátulját már elhordták, így a Nap akadálytalanul beragyoghatta a padot. Búvóhelynek tökéletes. Igyekezett kihúzódni a pad szélére, hogy minél nagyobb szögben takarja a megálló. Tenyere izzadni kezdett az izgalomtól: megtalálhatják. Hirtelen valami hozzáért a kezéhez hátulról. Apró sikkantással pattant fel, szíve megint hevesen dobogott. Pár pillanatig nem mert megmoccanni, aztán nyelt egy hatalmasat, és nagyon lassan, hátranézett a válla felett. Elakadt a hangja a csodától, amit látott. A pillangó a csápjait tisztogatta, újra és újra végighúzva rajtuk első lábacskáit. A kislány ámulva lépett lassan közelebb, minden kiment a fejéből, csak az előtte tündöklő ragyogás létezett. Leguggolt a pad mellé, egészen közel dugva arcát a lepkéhez, mintha be akarná inni a szemével a kis lényt, hogy napok múlva is felidézhesse a királykék tökéletes árnyalatát és a fekete mintát a két szárnyvégen. Kicsit hátrébb hajolt, és óvatosan, centiről centire odadugta a mutatóujját a csepp csodának. Az abbahagyta a tisztálkodást, és hirtelen mozdulattal felvette az elrugaszkodáshoz legmegfelelőbb pozíciót. A kislány megdermedt. Lassan peregtek a pillanatok, majd a lepke megnyugodott, tartása lazább lett. Az ujjacska nagyon lassan tovább vándorolt a repülő csoda felé, s mikor hozzáért az aprócska lábakhoz, azok önkéntelenül megkapaszkodtak benne. Ujja lassan megemelkedett, rajta a kék ragyogással. Egész addig emelte, míg a Nap és a szeme közé került, és mosolyogva nézte, ahogy átsejlik a fény a leheletvékony szárnyakon.
Megvagy! kiáltott mögötte a bátyja, vállára csapva. Ebéd után te vagy a hunyó! Gyere, most már siessünk haza, mert anya mérges lesz!
A pillangó a hirtelen rázkódástól felrebbent, sűrűn verdesve szárnyaival a magas ég felé.
Elijesztetted! nézett hátra durcásan a kislány. Pedig meg akartam mutatni anyának!
Ne haragudj! Ebéd után kimegyünk a rétre, és keresünk másikat, ha akarod. Jó? lehajolt, és cuppanós puszit nyomott a duzzogó arcocskára.
enyhült meg a kislány. Verseny hazáig?

     A leves után nem bírta tovább, mesélni kezdett a pillangóról. Anyukája figyelmesen hallgatta a csacsogást.
Biztos nagyon szép lepke volt. De ugye tudod, hogy nem szeretem, mikor abban a rozoga megállóban játszotok?
Tudom anyu, de figyelj, ekkora szárnya volt! és megmutatta ujjacskáit szétnyitva mekkora hatalmas szárnya volt a lénynek. És anyu, úgy ragyogott mint,...mint a csuda! bökte ki.
Majd rajzold le nekem ebéd után! mondta az anyja, és mosolyogva megsimogatta a fejét, miután letette eléjük a főzeléket.
Üü ingatta tele szájjal a fejét Lili, majd nyelt egyet. Most nem érünk rá, megyünk lepkét keresni a mezőre. Ricsi megígérte! Igaz?
Naná! Én kész vagyok. Mehetünk?
       Kéz a kézben indultak el a mező felé, útközben fogóztak, fakardoztak két remek erős ággal, ami pont erre a célra nőtt. Odaérve sok pillangót láttak repkedni a rét felett, de legtöbbjük fehér kis káposztalepke volt. Órákig futkostak lepkétől lepkéig és bár volt pár szép színes köztük, olyan gyönyörű kéket egyet sem láttak. Lili szörnyen csalódott volt. Bátyja átölelte a szomorú kislányt és megígérte, hogy kitalál valamit a pillangó ügyben.
      Másnap, a tavaszi szünet első napján, ragyogó napsütésre ébredtek. Ricsi kipattant az ágyból. Re-mek ötlete támadt este, alig bírt elaludni tőle. Reggeli közben végig sutyorogtak, tanakodtak, tovább gondolták a tervet. Mire végeztek a zsömlével és a kakaóval, egy nagyszabású hadművelet bontakozott ki: A kék pillangó terv.
       Ricsi az összes fiút összetrombitálta a faluból, és Lili pár barátnőjét is bevonták. Végül Misi bához is beugrottak, és az öreg asztalosnak nagyon tetszett Ricsi ötlete. Az évek óta használaton kívül álló vén megálló körül felpezsdült az élet. Ágyások nőttek ki a földből a szorgos kis kezek munkája nyomán. Pár nagymama segített a gyerekeknek, megmutatták, milyen mélyre kell szórni a magot, milyen messze legyenek egymástól a növénykezdemények. Összeállították a különböző színvilágú ágyásokat. A csepp falu minden fellelhető virágából került oda, s mire végeztek, a megálló körül egy kisebb botanikus kert alapjai bontakoztak ki, apró ösvényekkel és kerti padokkal. A megálló mögötti kis rétet lekaszálták, összegereblyézték az ágakat, kivágták a vad facsemetéket, és elegyengették a talajt. Pár lelkes fiú pedig Misi bá és néhány idős szaki vezetésével, padokat eszkábált, és egy nyolcszög alakú üvegezett pavilont varázsolt az öreg megálló maradványaiból. Két fém oldalát kikalapálták, meghegesztették és lefestették. Dróthálót erősítettek hozzá, majd loncot ültettek alá, ami felfutva a hálón barátságos hangulatot ad majd az új pavilonnak. Lili megrajzolta a kék pillangót, és egy ügyes kezű fiatal lány, Lili szigorú ellenőrzése alatt, furnérlemezre álmodta a kert ihletőjét. Mikor kész lett, körülvágták, és a pavilon bejárata fölé függesztették. Az összhatás álomszép lett.

     Pár hét alatt előbújtak az első hajtások. A tavaszi esőknek és a gondos ápolásnak köszönhetően hamarosan virágba borult a megállóból lett pavilon környéke. A vonattól egyre több ember sétált arra hazafelé, és felváltva gondozták a kis virágoskertet szabadidejükben. Gyakrabban gyűlt össze a falu népe, és sütögettek, beszélgettek a réten a megálló mellett. A gyerekek labdáztak, szaladgáltak, és lármáztak, de ez itt furcsamód örömöt csalt az emberek szívébe. Valahogy természetes volt, hogy a kék pillangó réten mindenki jól érzi magát. Az idősebbek a pavilonba jártak beszélgetni hétköznaponként, és mindig hagytak egy kis sütit az este ott andalgó szerelmeseknek. Az emberek elkezdték újra megismerni egymást, és hamarosan több jót tudtak mesélni bárkiről a faluban, mint rosszat.
     Sokféle pillangó és madár látogatta a pavilon környékét, de a kék pillangót nem látták többé. Még rengeteg dolga volt a világban.


 

2015. április 2., csütörtök

Beköszönő

Élet feladat

Vágyak és képek,
Futnak az évek.
Változást nem hoz,
Ha folyton csak álmodsz.

Ébredj és nézz fel!
Lássák, mit érzel!
Emberré válni,
Tudhatja bárki:

Élet feladat


2015. április 1., szerda

Magamról




Üdvözöllek Kedves Vándor!

Mint látod csak nemrég ragadtam billentyűzetet. Soha nem tanultam írni, nem jártam írás technikai tanfolyamra. Amit látsz, az egy kezdő szárny próbálgatása. Mindenfélével kísérletezem; mind zsáner, mind kivitelezés szempontjából. Keresem az inspiráció bármely formáját: lehet egy kép, egy történet vagy akár egy pályázat ami megmozgat. Igyekszem fejlődni, megtalálni a módot, hogy a legélvezhetőbb formában adjam át a meséimet. Szeretem megadni az olvasónak a képzelet szabadságát és csak annyira keretek közé szorítani amennyire a történet érthetősége azt megköveteli.
Szeretném, ha jól éreznéd magad itt, és ha bármi észrevételed van, azt megosztanád velem.
Egyelőre zömében rövid kis történetek vannak az oldalon, ez később változhat, de egy külön fülön mindig el fogod érni a rövideket. Ha szusszansz egyet a munka helyeden, ha csak pár perced van feltöltődni, olvass el egyet!
Itt mindig szívesen látott vendég vagy! Érezd magad otthon! :)

Szeretettel: Tris McAdams